Tématický web o fenoménu jménem Mercedes-Benz
Tak to jsou ony.

Automobily které udávají směr vývoje pro zbytek světa.Krásné,rychlé,luxusní,dokonale zpracované.Jsou samy o sobě reklamou na značku jejíž znak nesou na masce chladiče.Samy si vychovávají svoje obdivovatele a Ti se také opět vrací ke stejné značce.Jízda v Mercedesu je prostě jiná.Pohled přes trojcípou Hvězdu dává obyčejné jízdě autem zcela jinou dimenzi.

Tradice značky spolu s novátorskými řešeními které zakládájí standarty v bezpečnosti,ovládání vozu,komfortu jízdy a spolehlivosti dávají dokonale vyváženou směs kterou nenajdete nikde jinde.

Tyto obrázky byly převzaty z Wikipedie

1940-1979 (1).jpg
1980-2000 (1).jpg
Pagoda
Ponton + 190SL

Tak máme tady model s interním označením W124.

Sám jej vlastním,takže není vyloučeno že některé postřehy budou ovlivněny osobním vztahem k tomuto modelu.

Řada W124 je nástupcem do té doby nejpopulárnějších modelů W123 (piáno) a to sebou vždy nese značné riziko při uvádění na trh.Zákazníci podrobně zkoumají rozdíly a posuzují novinku se svou zkušeností.Zde je třeba uvést že zákazník Mercedesu v 80.letech byl velmi konzervativní a také věkový průměr majitelů byl dosti vysoký.Takže nějaké přílišné změny v koncepci by byly značně rizikové.

Přesto je ale rozdíl mezi těmito vozy až překvapivě velký,alespoň po vzhledové stránce.Zatímco W123 vycházela z klasiky W116,W114/115,tak modely W124 již svým vzhledem patřily o generaci dále.Design je mnohem kompaktnější a svoji zásluhu na tom jistě měly i zkoušky v aerodynamickém tunelu a optimalizace přední části vozu s ohledem na spotřebu a aerodynamický hluk a chlazení motorů.

W124 také pozbyla zdobnost starších modelů,chromu kromě obligátní masky chladiče již je pomálu a i nárazníky již nezdobí chromovaná "traverza" ale pouze malé dekorativní pásky.I interiér je mnohem modernější a palubní deska spolu se středovým tunelem je mohutnější.Je to klasický interiér vozů střední třídy jak byl k vidění až do poloviny 90.let.

Model W124 se vyráběl od roku 1984 až do roku 1995 (A124 do 1996).To je dnes již téměř nemyslitelné,aby se jeden model vyráběl 11let! Byť proběhly dva facelifty,jeden v roce 1989  kdy celá spodní část vozu byla překryta lakovanými plastovými panely a menší změny proběhly i v interiéru.Díky oplastování se z "lišťáka" stal "plasťák".Do té doby byla kolem celého vozu pouze tenká lišta.Druhá výraznější změna vzhledu proběhla v roce 1993.Od tohoto roku se již W124 oficiálně jmenuje E-klasse a od předchozích vozů se odlišuje kompletně přepracovanou přední částí vozu.Jiná modernější kapota částečně zasahuje do předních světel a maska chladiče je nyní zapuštěna do kapoty a má také větší sklon.Znak trojcípé hvězdy se přesunul z masky chladiče až na  kapotu.Změnu doznaly i nárazníky,zadní víko kufru a paleta motorů nové generace.

W124 byla mimořádně úspěšná.Vyráběla se v karoseriích sedan,kombi,kupé a nakonec se dočkala i otevřeného provedení.Svou zásluhu na úspěchu měla,jak je u Mercedesu dobrým zvykem i velice pestrá paleta motorů.Pod dlouhou kapotou se v průběhu výroby vystřídalo celkem 16 benzínových a 12 naftových motorů!!! Od úsporných atmosférických dieslů 200D až po benzínové šestiválce s výkony přes 200 koní.Specialita sama pro sebe byl model 500E/E500 s motorem V8 a verze upravené firmou AMG.

Avšak nejdůležitějším prvkem který rozhodl o kladném vnímání těchto vozů,byla spolehlivost spojená s funkčností.Konstruktéři v té době zastávali názor,že když nějaká součástka v jejich autech spolehlivě funguje desítky let,tak není důvod jí měnit.Příkladem budiž třeba servořízení s nuceným oběhem kuliček.V té době již konkurence nabízela modernější řešení v podobě hřebenu,které bylo přesnější,ale jelikož kuličkové servořízení ve starších modelech s milióny kilometrů ve vozech taxi bylo stále plně funkční a prakticky bezúdržbové,tak se konstruktéři snadno rozhodli pro osvědčený systém.

A takových "drobností" najdeme i v pozdějších modelech plno.Zákazník zvyklý např. na W123 po usednutí do nového modelu nic nehledal a vše bylo tam kde to očekával.Modely W201,W129 a W140 jsou z tohoto pohledu prakticky stejné.

Modelová řada W124 byla typickým příkladem vozu střední třídy ve své době a podílela se byť nepřímo na novinkách svých konkurentů.Zákazníci na ní oceňovali spolehlivost,pohodlí,bezpečnost a životnost vozu.S odstupem doby se zdá že v jejím případě se jedná o "poslední Mercedes frézovaný z jednoho kusu materiálu",jak se tehdy říkalo.V těchto autech se naposledy používala elektronika ke zlepšení jízních vlastností a ke zvýšení komfortu,aniž by se zároveň podepsala na poruchovosti.

Ostatně termín "poslední pořádný Mercedes" se táhne snad již od dob W114/W115 a patří tak zřejmě ke koloritu tohoto výrobce.Ale jeho použití na následovníka W210 si již představit nedokážu.

124.jpg
124body.jpg
W124-2.jpg
W124-300E.jpg
W124.jpg
W124-E500.jpg
W124-Eclass.jpg
W124-E60TAMG.jpg
Tyto stránky používají obchodní názvy registrované Daimler AG která je jejich majitelem.Zde slouží pouze pro informaci o produktech a k identifikaci těchto produktů,stejně jako označení Mercedes-Benz.Nemáme žádnou spojitost s majiteli ochranných známek a také oni se žádným způsobem nepodílejí na obsahu webu.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one