Tématický web o fenoménu jménem Mercedes-Benz

Zimní provoz M-B

...aneb jak připravit auto na zimu.
 

Příprava Mercedesu na zimu,aneb až se zima zeptá...Mercedes je auto jako každé jiné a i naši nablýskaní miláčci potřebují nějakou tu péči, aby mohli i nadále sloužit a dělat radost.

S dvacet a více let starými auty se už obvykle do servisu jezdí jenom s motorem, převodovkou a geometrií. Většinu běžné údržby si tak děláme sami a jsme tak přímo odpovědní za stav našeho auta. Tento stav ale není jen otázkou oprav kdy se něco pokazí nebo začne bouchat, ale přístupem během celého roku kdy se nic třeba neopravuje, ovšem starostlivost o auto jako celek potom dobře poznáte obvykle ve chvíli kdy je potřeba se na auto spolehnout.


V tuto dobu je právě babí léto a je to zároveň ideální čas na přípravu auta na zimu. Jakákoli i sebemenší oprava nebo seřizování v půlce ledna kdy je pořád tma, zima, vítr a chumelí je buď nemožná nebo neuvěřitelně otravná (toto nemusí platit pakliže máte vytápěnou garáž nebo dílnu, ale ani ta nemusí všechno vyřešit).

 

Účelem tohoto článku je stav kdy budeme moci kdykoli přijít k autu, bez problémů odemknout, nastartovat a odjet bez toho, abychom se strachovali jestli to i v -20°C klapne nebo poletíme na autobus.Dveře,zámky,těsnění,centrál...


První věc je dostat se vůbec do auta když stojí celou noc venku. Začneme tedy centrálem a zámky.

Pneumatické centrály v našich autech jsou prakticky bezúdržbové s jednou výjimkou. A to jsou úniky vzduchu. Kompresor většinou nic nepotřebuje a tak stačí jenom kouknout pod zadní lavici a prohlédnout konektor jestli není uvolněn a prostříknout kontakty sprejem na kontakty. Hadičky obvykle kontrolujeme až když to někde začne syčet nebo se zpomalí otevírání či zavírání. Vzhledem k tomu že jsou schovány pod koberci a v lištách na podlaze, tak se k nim nedostaneme bez rozborky interiéru. No a poslední část jsou pneuválce na zámcích dveří. Tam už můžeme zjistit úniky vzduchu například jarovou vodou v rozprašovači na kytky. I minimální únik se projeví tvorbou bublinek.

 

Gumové manžety je dobré ošetřit glycerínem který navrací gumě její pružnost a prodlouží její životnost. Pozornost také věnujeme táhlům od samotného zámku a otevírání z interiéru. S odpojenou hadičkou do měchu centrálu musí jít vše hladce bez překonávání odporů nebo dokonce bez povrzávání.

 

O samotném mechanismu zámku platí totéž. Je-li zámek již zatuhlý a zanesený prachem, je nutno jej vymontovat a důkladně vymýt v benzínu. Je potřeba odstranit nejen prach a špínu, ale i zbytky staré vazelíny a maziv. Teprve důkladně odmaštěný a vysušený zámek můžeme opět namazat.

Ideální je je v kastrůlku nebo staré plechovce rozehřát na vařiči vazelínu a zámek do ní na nějakou dobu ponořit. Tím zaručíme že se mazivo dostane skutečně všude. Přebytečnou vrstvu maziva pak otřeme po vychladnutí hadrem. Typ maziva není rozhodující,ale čím větší rozsah teplot snese (hlavně směrem dolů) tím lépe. Můžete si jí vyzkoušet třeba v mrazáku jestli příliš neztuhne. Mazání různými zázračnými oleji nemá moc cenu, pomůže akorát jako rychlá pomoc při zatuhlém zámku, kdy už ho centrál nemá sílu otevřít.

 

Vložka zámku se nikdy nemaže olejem ale grafitem, aby nezůstaly viset stavítka v mraze. I tu můžeme vyčistit benzínem kdy se odstraní zbytky oleje, otěr z klíče a stavítek a případně různé rozmrazovače, za ty léta se tam toho nashromáždilo víc než dost.

Další věc je omezovač dveří. Jestli vrže nebo skřípe, opět mazat vazelínou, žádný olej.Zbytky nástřiků dutin a staré mazivo se odstraní benzínem.

Když už máme dole tapecírunk, tak se podíváme i na mechanismus stahování okna. Ozubené kolo, vodítka, strunu a všechny pohyblivé díly očistíme, znovu namažeme a okno několikrát projedeme nahoru a dolů aby se mazivo dostalo všude a případně domažeme znova, tak jak nám převod okna vytahuje zbytky starého maziva.

 

Poslední věcí na dveřích jsou panty. K namazání pantů ale musíme vyrazit čep který drží oba díly pohromadě. Očistíme jej od rzi. K namazání je dobrá grafitka nebo vazelína na motocyklové řetězy. Zde doporučuji použít hustší mazivo, aby panty za jízdy nedrnčely a nevibrovaly.


Na dveřích je potom několik druhů těsnění. V první řadě je potřeba je očistit (u vnějších i po ním) a důkladně namazat glycerínem nebo silikonovým olejem. Nezapomenout i na spodní těsnění na prahu. Nebude na škodu si tohle za pár dní zopakovat až se první vrstva vsákne. K těsněním patří i gumové průchodky na kabeláž, zde zkontrolujeme usazení na obou koncích a též ošetříme glycerínem/silikonem.(a kurf taky :-))

 

Máme-li šíbr, tak i ten musíme ošetřit. Všechny pantíky, kolejničky a čepy které vidíme při různých polohách otevření namažeme olejem ve spreji s hadičkou. Dejte si ale pozor na otevírání v zimě. Velká část mechanismu šíbru je z plastu (W124 a dále) a mráz mu vyloženě nesvědčí.Já osobně ho s prvními mrazíky přestávám používat - za ty trable to opravdu nestojí aby pak zůstal viset...

 

Stěrače a ostřikovače:


V zimě dostávají pěkně zabrat a patří k nejvíce namáhaným součástem vozu. Navíc na jejich bezchybném chodu závisí i bezpečnost a pohoda při jízdě.

Samotný pohon nevyžaduje údržbu, ale systémy s excentrickým provedením jsou přeci jen háklivější. Samotnou rozborku tohoto kyvného stěrače najdete zde: http://sonypolicka.webgarden.cz/spolecne-2/?offset=20

V podstatě jde o to aby pohyb ramene byl rovnoměrný a bez hluku. Navíc ramena nemají mít vůli a musí udržet břit stěračové gumy kolmo na plochu okna. Před zimou se obvykle tako guma nebo ramínko mění za nové.

Gumu můžeme trochu ochránit před opotřebením tak,že je-li auto odstaveno, nadzvihneme ramínko a podložíme tak aby tlak pružiny nebyl na břitu. Máme-li auto za plotem je dobré jej úplně zdvihnout do polohy výměny. Guma pak nepřimrzne a podstatně déle vydrží. A když se tak už stane, tak určitě nezkoušejte břit odtrhnout, ale buď nechte topení odmrazit gumu od okna a nebo nemáte-li čas a chumelí tak okno a břit polejte např.koncentrovanou kapalinou do ostřikovačů. To samé platí i pro stěrače světel.

Správně fungující stěrače mohou ušetřit nemalé prostředky na kapalinách do ostřikovačů – není nutno neustále namáčet okno a prohánět šmouhy po skle. Během zimní sezóny se tak výměna stírací gumy skoro zaplatí sama a navíc nebudete pořád pod kapotou a dolévat novou směs.

 

Ostřikovače toho moc nepotřebují, snad jenom je dobré seřídit jehlou směr trysek a jdou-li trysky obtížně nastavovat, tak na kuličku kápneme trochu oleje (ne silikonový-silikon se nesmí dostat na skla) a jehlou rozhýbáme. Spirálu vyhřívání kapaliny můžeme v případě potřeby vyvařit v octové vodě, je-li tato již zanesená vodním kamenem. Některé kapaliny se ale nesnášejí a při nalití zimního koncentrátu do letní směsi se mohou utvořit i hrudky které potom ucpou trysky. Tady pomůže jen vyčištění nádobky nebo její vypláchnutí čerpadlem a destilovanou vodou.


Chladící systém a topení + klima


Další důležitá věc na autě,která může i zabít motor.

V první řadě je to nemrznoucí směs. Ověřte si balónkem na kolik stupňů je směs namíchána. A raději i v případě že se o auto stará servis. Na starém fóru se týden po výměně chladící kapaliny řešil problém zamrzlého topení (servis sice naúčtoval,ale vyměnit „zapoměl“).

Namíchat stačí na cca -20°C. Na nižší hodnoty nemá smysl míchat, protože takováto směs už stejně nezamrzne, ale jen zrosolovatí.Navíc příliš silný koncentrát i hůře chladí a byla by škoda drahou směs na léto ředit.

 

Pozornost věnujte i termostatu. I mírně propouštějící termostat který v létě nepoznáte se podepíše na dlouhé době ohřívání motoru a tím i jeho životnosti a spotřebě. Nehledě na to že to dlouho trvá než si zatopíte. Je to u většiny aut záležitost několika minut na výměnu a pár stokorun. Rozhodně to neřeší nějaký škodovácký zakrývání chladiče kartóny a podobně. Do chladiče potom vždy patří buď destilovaná nebo demi – voda. Chladící směs doporučuje výrobce a pozor na kombinace hliník a litina. Nevíte-li co je tam nalito, tak proveďte výplach (stačí obyčejná voda z kohoutku) a po krátkém prohřátí vyměňte celou náplň.

 

Opět je to záležitost pouze na chvíli a kromě prstů ulepených od chladící směsi motoru jen prospějete.

Klima potřebuje i v zimě čas od času pustit, aby se proběhl kompresor případně sahary. Nejlepší je použít odmlžování předního okna-to zapne klimu kdykoli. Když kompresor dlouho stojí, tak se může přilepit ucpávka na hřídel a i elmag.spojka za zimu dost trpí solí a rzí a nečistotami.Je potřeba ji jednou týdně na pár minut nechat projet. Výměny těchto částí na začátku léta dosti zamrzí. Máme-li,tak prohlédneme i filtry. Starý kabinový filtr nám bude stále zamlžovat okna, protože je neustále vlhký.Navíc interval výměny je cca 1 rok.


Motorový prostor + elektroinstalace:


Zaměříme se hlavně na všechny kontakty na které dosáhneme. A začneme u akumulátoru.

Akumulátor by měl být v první řadě čistý bez mastnot a prachu, to způsobuje zvýšené vybíjení. V létě je nám to vcelku jedno, ale v mrazu už to můžeme poznat. Není od věci změřit dobíjení a včas zareagovat.

 

Svorky očistíme a ošetříme vazelínou. A to samé na obou stranách silových kabelů, tedy oka na startéru a na kostře. A podobně postupujeme na všech ostatních konektorech. Předtím si radši ale odpojíme baterku.

 

Každý konektor na který se dostaneme je potřeba několikrát rozpojit a ošetřit sprejem na kontakty, také je prohléhneme jestli už někde stříbřené kontakty neoxidují. V tom případě očistíme kartáčkem (ne smirkem-ten zaseká do vodivých ploch brusivo). A to samé uděláme i s pojistkami. U nožovek stačí několikrát vytáhnout a prostříknout, ale u starších válečkových pojistek očistíme kontakty a to i na kontaktních plochách v pojistkovce. Zéjména se věnujeme i konektorům hlavních světlometů, světla jsou v zimě důležitá věc.

Namažeme i panty kapoty a západky zámku kapoty.


Brzdy a podvozek:


Při přezouvání kol se podíváme jak jsou na tom desky a kotouče a třeba sikovkama zkusíme jak se desky pohybují ve třmenu. Měly by jít lehce zatlačit proti válečkům.

Zkontrolujeme také dosedací plochy kola a nábojů a důkladně očistíme od rzi. Můžeme lehce máznout grafitkou, aby se výměna kola v zimě nestala noční můrou. Stejně tak i šrouby kol.

Podíváme se i na hladinu brzdovky případně doplníme po max.

Na zadní nápravě je potřeba se podívat na stav bowdenů nožní brzdy a když už jsme pod autem, tak i po manžetách poloos. Tam by sůl způsobila katastrofu.
Karosérie a vnitřní prostor:


Karosérii stačí před zimou důkladně umýt (nejen vapkou,ale i houbou – tou důkladně odstraníme prach a písek např. ze stíracích břitů těsnění oken.) a prohlédnout oděrky a škrábance na všech místech. Každé poškození laku se na jaře objeví a bude vyžadovat mnohem nákladnější opravu.Často postačí na drobnosti i korekční tužka v našem odstínu.

Při mytí se soustředíme i na podvozek a odstraníme bláto z kapes prahů, plastů a lemů blatníků. Každá nečistota bude držet celou zimu slanou vodu.

Lak je dobré ošetřit nějakým vhodným voskem – ten lze použít i v autošampónu.Sice to není náhrada tvrdého vosku který vydrží celou zimu, ale lepší než jen umytí v myčce.

Chromové díly očistit a následně ošetřit třeba Silichromem. Je-li ta možnost,t ak vnitřní strany lišt a chromů ošetřit např.voskem na dutiny.

 

Je taky dobré vyhodit alespoň přední koberce a podívat se jak to vypadá pod nima.Vyluxovat a prohlédnout kabeláž příp.konektory (hlavně lambdu). Dost často do starších aut zatéká a několik centimetrů vysoké koberce to dlouho maskují.Případnou vlhkost pod kobercem odstraní staré noviny které se pravidelně vyměňují.

Na zimu je dobré si pořídit i třeba obyčejné gumové koberce, aby interiér nebyl nacucaný vodou. Když se jezdí často a často se leze do auta, tak guma alespoň trochu umožní odstranění vody a písku z bot. Jinak to není možné celou zimu vysušit a vevnitř je pořád vlhko.

Venku když mrzne je přitom vzduch suchý a je dobré si občas pořádně vyvětrat, zvláště když se jede na delší trasy kdy se interiér dobře prohřeje. Jde o to ten vlhký vzduch vyhnat ven a pustit tam ten suchý vzduch zvenku. Z téhož důvodu nedoporučuji používat vnitřní cirkulaci která jen udržuje vlhko uvnitř.

Pozornost by jsme měli i věnovat teleskopické anténě.Je poměrně choulostivá na sůl a je potřeba ji pravidelně čistit a mazat.Ideální v tomto případě je použití tzv. suchého maziva. To má tu výhodu že nechytá prach a jiné nečistoty.

Také je dobré vyzkoušet odtokové kanály od předního okna, kufru, šíbru ... a případně např. drátem nebo plastovou hadičkou pročistit.


Palivová soustava:


Největším problémem v zimě je voda v palivovém systému. Ta dokáže spolehlivě zastavit jakýkoli motor a zvláště v naftě způsobuje problémy. Před začátkem zimní sezóny se začíná prodávat tzv. zimní nafta, rozhodně ji používejte.Obsahuje aditiva která brání parafinaci nafty.Parafín normálně rozpuštěný v naftě se začne srážet a velmi rychle ucpe palivový filtr.

Na benzínkách se prodávají dodatečná aditiva která vylepšují vlastnosti nafty.Zlepšují její mazací schopnost,zabraňují vylučování vody apod.Je záhodno je používat, zamrzlý palivový systém bývá problém vůbec v lednu rozmrazit. Musí se auto odtáhnout do garáže nebo kamkoli jinam do tepla.Ředění nebývá tragické a vyjde na pár korun na nádrž.

U benzínů se omezíme asi jen na občasné přidání přípravků na eliminaci vody v palivu – třeba Velfobin.Když se ale jezdí pravidelně, tak je lepší udržovat plnou nádrž a nenechávat jí někde u rezervy. V nádrži je potom mnoho vzduchu a vzdušná vlhkost potom kondenzuje do paliva.

Navíc zadokolky uvítají větší váhu na zadní nápravě.


Zimní výbava:


Do auta by před zimou měly přibýt i věci které nám ulehčí zimní trápení.

Nezapomeneme si tedy naložit škrabku na sklo. U ní se zastavím. Je dobré si vybrat typ s rukojetí a dvěma druhy břitů na sníh a led. Škrábat sklo kreditní kartou nebo prkýnkem jak často ráno vidíme je utrpení a hlavně to dlouho trvá.

Ke škrabce patří i rukavice, bez nich (ní) už většinou nedám ani ránu. Dále přihodíme smetáček na sníh, tažné lano, flašku nemrznoucí směsi do ostřikovačů (-40 až -80°C), kdo jezdí i mimo dálnice tak jistě přivítá i např. polní lopatku, řetězy, kousky starého koberce na podložení prokluzujících kol, svítilnu, vaťák apod. A sem patří už výše zmíněná plná nádrž. V zimě se na cestách může stát skutečně cokoliv a není nic horšího než čekat na pluh nebo traktor ve studeném autě.

Hodí se mít v kapse i lahvičku s rozmrazovačem zámků, v zamrzlém autě se na ní jenom budeme smutně dívat.

Vozíme-li v autě celoročně destilku, tak do ní dejte trochu Fridexu. Pět kilo hranaté vody je k ničemu.


Pneumatiky a jízda:


Z osobní zkušenosti doporučuji přezout na pořádné zimáky. Rozdíly mezi ojetými nebo letními pneu jsou u zadokolky propastné. Jinak se na to dívá člověk co jede pár km po městě na rozsolené břečce a jinak ten kdo jezdí okresky na Vysočině nebo na horách. Lepší pneumatiky (s vyšším vzorkem) vždy dopředu kvůli brzdění a manévrování. Není důležité vyjet kopec, ale zabrzdit pod ním.

Ideální na zimu jsou oceláky nebo např. půlměsíce – tedy odolná kola které nerozhodí nedobrždění před obrubníkem. U kol s širším límcem můžeme mít problémy se zamrzáním břečky při parkování. V kole se potom utvoří několikakilové ledové závaží se kterým se nedá jet ani 20km/h.


Ať už ale máme kola jakákoliv, tak nejdůležitější pravidlo pro jízdu na sněhu a ledu je nespěchat a hlavně neblbnout.

Mercedesy jsou obecně dost velká a těžká auta a rozjet je nebývá problém, ale taky je potřeba to ubrzdit a to už není žádná sranda. Rozebírat tady techniku jízdy nebudu, na to jsou jiní, ale spíš doporučím si s prvním sněhem zajet na parkoviště nebo louku a zkusit si adhezi, dávkování plynu a řízení ve smyku obecně. Školu smyku to nenahradí, ale seznámení se sněhem znovu připomene vlastnosti auta.


Zimní starty jsou také předmětem vášnivých debat. Já osobně si nastartuju a potom teprve čistím okna. Zapnu si taky topení do sedaček a to se to potom jezdí.Než obejdu auto, tak je přední okno už většinou povolené pod stěračem od ledu a mnohem lépe se čistí. Pravda, motoru to příliš nesvědčí a odborná literatura i výrobci doporučují nastartovat a ihned vyjet. Další problém je ten že motor běžící na volnoběh se sice prohřeje, ale převodovka je ledová a musíme stejně jezdit jako s promrzlým autem. To už nechám na Vás, já jsem na tohle asi moc pohodlnej, ale zase se klepat v promrzlým autě taky moc nepřidá na pohodě při jízdě.Závěr:


Zdá se Vám toho nějak moc? Většinu z toho však zvládnete za jedno odpoledne v klidu i na parkovišti před domem.Navíc Ti kteří se o auto starají průběžně po celý rok prakticky jen namažou gumy, přezují a doplní zimní výbavu.

Tento článek nemá účel Vás dohnat k malé generálce, ale jen připomenout několik problémů které mohou nastat až se zima zeptá: Co jsi dělal v létě?

Stejně tak se netýká těch, kteří na podzim odvezou auto do servisu na předzimní kontrolu. Je určen pro motoristy kteří si něco zvládnou udělat sami a ještě ke všemu to dělají rádi nebo alespoň s pocitem že nic nezanedbali.


Odměnou jim bude pohodové zimní ježdění a jízda s Hvězdou na kapotě se opět protáhne do dalšího roku.

07.10.2008 14:57:54
sonypolicka
Tyto stránky používají obchodní názvy registrované Daimler AG která je jejich majitelem.Zde slouží pouze pro informaci o produktech a k identifikaci těchto produktů,stejně jako označení Mercedes-Benz.Nemáme žádnou spojitost s majiteli ochranných známek a také oni se žádným způsobem nepodílejí na obsahu webu.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one