Tématický web o fenoménu jménem Mercedes-Benz
U kolébky mercedesu stály dvě ženy.

Bertha Benzová vrhla nelibý pohled na hodinky. Do přelomu roku 1885/1886 zbývalo ještě 15 minut, ale v dílně jejího muže se stále svítilo. Nebylo to nic nového, totéž se opakovalo den co den, měsíc co měsíc. Karl Benz pracoval často do rána. Ale muselo tomu tak být právě dnes, na Silvestra? Paní Bertha si přes ramena přehodila pléd a vydala se do mrazivé noci. Manžel se pokoušel uklidnit ji ujištěním, že do půlnoci bude určitě doma. Mezitím by paní Bertha mohla připravit novoroční přípitek, třešňovici. Už už se chystala odejít, když její cvičené ucho zaslechlo slabé tak-tak-tak.

V tom ale její muž vykřikl: "Už funguje. Můj motor funguje!" Zvony kostela právě odbíjely půlnoc. "Tyto zvony oznamují začátek nové doby, doby automobilu", dodal pohnutě Karl Benz. Dějiny mu daly za pravdu. První auto na světě bylo sestrojeno doslova na koleně. Automobil se oficiálně narodil 29. ledna 1886; tehdy dostal Karl Benz patent číslo DRP 37435 na tříkolový dopravní prostředek poháněný motorem. Motorový vůz vážil pouhých 360 kg, měl dvě rychlosti a dřevěnou brzdu na jednom ze dvou zadních kol opatřených vidlicemi, rovněž dřevěnými. Přední kolo se ovládalo pákou, jednoválcový motor umožňoval nejvyšší rychlost 20 km/hod.

Bez Berthy Benzové, dívčím jménem Ringerové, narozené 1849 v Pforzheimu, by v dílně jejího muže vytoužené tak-tak-tak asi nikdy nezaznělo. Tato rezolutní žena se ve svých 23 letech vdala za pět let staršího Karla Benze, který 1871 založil svoji první firmu. Jeho společník byl nespolehlivý a firmě hrozil zánik. Snoubenka Bertha, přesvědčená o schopnostech svého budoucího manžela, si nechala již před svatbou vyplatit věno a firmu zachránila.

Veřejnost přijala nový vynález se zájmem, hospodářský úspěch však stále na sebe nechával čekat. Pořád chyběl důkaz, že tento tajemný stroj - pro mnohé poháněný ďábelskými silami - skutečně funguje jako dopravní prostředek. Popojíždění po dílenském dvoře pochybující nepřesvědčovalo.

Podruhé do života vynálezce Karla Benze zasáhla rozhodujícím způsobem jeho žena Bertha jednoho srpnového dne roku 1888. Doma našel stručnou zprávu psanou manželčinou rukou: "Jeli jsme k babičce do Pforzheimu." Tříkolový dopravní prostředek ze dvora zmizel a Karl Benz pochopil, kolik uhodilo. Benzova rodina bydlela v Mannheimu, cesta k babičce znamenala překonat vzdálenost 80 kilometrů. Plurál "jeli jsme" znamenal, že paní Benzová nejela sama. Doprovázeli ji oba synové, patnáctiletý Eugen a čtrnáctiletý Richard. V městečku Wiesloch jim došel benzin. Benzovi zastavili před lékárnou, aby natankovali. Lékárník se podivil, když paní Benzová požádala o 2 litry ligroinu, jak se tehdy benzin nazýval. Za normálních okolností se totiž prodával v malých lahvičkách, jako ostatně všechno v lékárnách. Ani po úspěšném natankování nebylo trampotám konce. Přetrhl se řetěz náhonu - to byla práce pro vesnického kováře. S ucpaným přívodem paliva si řidička poradila sama. Jehlicí z klobouku ho prošťouchla a jelo se dál. Zanedlouho se prodřel kabel, který opravil jeden ze synů. Během cesty bylo ještě třeba potáhnout brzdové bloky kůží, což obstarali ševci. Jednou musela pomoci i lidská sílá v podobě dělníků pracujících na poli. Jednoválcový motor o výkonu 2,5 koně si neporadil s kopcem. Nakonec vše dobře dopadlo, společnost dorazila do Pforzheimu, svého cíle.

Paní Bertha, první automobilistka na světě, spěchala na poštu, aby telegramem oznámila svému muži, že šťastně dojeli. V uších Karla Benze znovu zazněly zvony ze silvestrovské noci 1985/1866 provázené nesmírným vděkem k ženě Berthě. Veřejnost byla nadšená, z patentu se stal fungující automobil.

A druhá žena u kolébky Mercedesu? Ta dala potomkům vozidel, která následovala po legendární jízdě Berthy Benzové, jméno, jež se stalo symbolem.

Předeslat je nutno něco z historie dnes světoznámého automobilového koncernu. Karl Benz a Gottlieb Daimler se téměř neznali, ačkoliv byli od sebe vzdušnou linii vzdáleni pouhých 92 km. Oba vynalézali a konstruovali totéž - automobil. Karl Benz ve své firmě Benz @ Cie. založené 1883 v Mannheimu a Gottlieb Daimler v Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) vzniklé v roce 1890 v Cannstattu u Stuttgartu. Obě firmy se sloučily v roce 1926 pod jménem Daimler-Benz AG. To již ale automobil se jménem Mercedes dávno existoval.

Zásluhu na tom měl Emil Jellinek. Narodil se 1853 v Lipsku jako syn vídeňského rabína Dr. Adolfa Jellinka. Nejdříve byl činný ve státních službách rakousko-uherské monarchie , později se z něho stal úspěšný podnikatel. V prvním Jellinkově manželství přibyla do rodiny v roce 1889 ke dvěma synům, Adolphovi a Fernandovi, dcera, jež dostala jméno Mercedes. Emil Jellinek, moderní, sportovně založený muž s výbornými kontakty ve finančních kruzích působil v devadesátých letech v Nice na francouzské Riviéře. Pro exkluzivní klientelu začal dodávat automobily již zmíněné firmy DMG. Jellinek sám se zúčastňoval proslulých nizzských automobilových závodů s automobily DMG, a sice pod pseudonymem "Mercédes", jménem své zbožňované dcery. Mercedes - psáno s francouzskými akcenty - bylo označení pro tým respektive jezdce, nikoliv pro automobil.

Jellinkova popularita rostla, v roce 1900 došlo k dohodě mezi DMG a Jellinkem o zastoupení a odbytu automobilů s motorem jménem Daimler-Mercedes. Z Jellinkova pseudonymu a jména jeho dcery se tak stalo označení produktu. První mercedes s výkonem 35 koní, vyvinutý proslulým konstruktérem Wilhelmem Maybachem, dorazil k Jellinkovi 22. prosince 1900. O necelé dva roky později bylo jméno "Mercedes" již chráněno zákonem. Na holčičku Mercedes se žádná ochrana nevztahovala; ve čtyřech letech ztratila matku.

Jméno automobilové značce dala snědá dívka Mercedes, symbolem značky je ale stříbrná barva. Proč právě stříbrná? Vše začalo na automobilových závodech v roce 1939. Tehdy poprvé byla váha aut omezena. Mercedes W 25 vážil téměř o jeden kilogram víc, čímž nesplňoval podmínky. Hlavní mechanik rozdal týmu smirkový papír a všichni začali odstraňovat vrchní vrstvu bílého laku. Auto šlo znovu na váhu a hle - bylo o víc než kilogram lehčí. Účast na závodech byla zachráněna, Mercedes dojel jako první. Pod bílým lakem se objevila barva stříbrná, jméno Silberpfeil, stříbrný šíp, bylo na světě.

Bertha Benzová se dožila 95 roků, Mercedes Jellinková, provdaná Weiglová, zemřela ve svých 40 letech.Jméno Mercedes je část španělského křestního jména María de las Mercedes, což znamená Marie (matka) milostí. Zkracování mariánských jmen není ve španělštině zvláštností. Např. z María del Carmen, María Dolores, María del Pilar či María Asunta se ve většině případů užívá jen druhé části, to je Carmen, Dolores, Pilar, Asunta, a to z pochopitelných důvodů. Jednak je to kratší, jednak se první část u všech jmen opakuje, takže je prakticky zbytečná. Jiná než mariánská jména jako Laura, Jasmín nebo Leticia se ve Španělsku rozšířila teprve v posledních desetiletích. Mercedes má svátek 24. 9. a v místech, ve kterých se nachází kostel zasvěcený Maríi de las Mercedes, je to důvod k lidové slavnosti.

15.10.2007 20:25:24
sonypolicka
Tyto stránky používají obchodní názvy registrované Daimler AG která je jejich majitelem.Zde slouží pouze pro informaci o produktech a k identifikaci těchto produktů,stejně jako označení Mercedes-Benz.Nemáme žádnou spojitost s majiteli ochranných známek a také oni se žádným způsobem nepodílejí na obsahu webu.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one